CEYHAN OSB'DE YATIRIMLAR BAŞLADI

CEYHAN OSB'DE YATIRIMLAR BAŞLADI
  • 07-07-2020
  • 724

CEYHAN OSB'DE YATIRIMLAR BAŞLADI

CEYHAN OSB’DE YATIRIMLAR BAŞLADI
 

CEYHAN OSB’DE İLK FABRİKA İÇİN KAZMA VURULDU

CEYHAN OSB’DE İLK FABRİKA HEYECANI

Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi (COSB) alanında yapılacak ilk fabrika için 07.07.2020 günü çalışmalara başlandı.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyeleri Ceyhan Ticaret Odası (CTO) Başkanı Şeref Can, Dinçer Dinç, Cumali Kalkan ve Ali Yıldırım, Bölge Müdürü Beyna GÜRLER, yatırımcı firma sahipleri ve hafriyat firma sahibinin katılımıyla Ceyhan OSB  alanında yatırıma başlangıç organizasyonu gerçekleşti.

Ceyhan Organize Sanayi Bölgesinin ilk yatırıma başlayan firması Samet Beton Yapı Elemanları firması, yatırıma başlaması nedeniyle kendisine tahsis edilen ve fabrikayı  yapacağı alanda kurban kesti.

Burada bir konuşma yapan Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, 3 yıl önce kuruluş çalışmalarına başlanan ve bu yılın başında imar planı ve uygulama imar planı onaylanan sahada bugüne kadar  OSB Yönetimi olarak temel altyapı çalışmalarına başladıklarını; özel sektörün ilk icraatının bugün başladığını ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz ve katılımcılar kurban kesimi esnasında dualar ederek burada çalışanların ve çalışacak olanların kazadan beladan korunması dileklerinde bulundular, yatırımcıyı kutlayarak başarılar ve kolaylıklar dilediler; ilk tesisin ilçemize hayırlı olması temennisinde bulundular.

 

STRATEJİK ÖNEMİYLE CEYHAN OSB

 

Ceyhan OSB; güneyinde Yumurtalık Serbest Bölgesi’ne, batısında Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne, doğusunda Erzin OSB’ye sınır komşusu konumunda. Denize uzaklığı 1,3 kilometre olan OSB’nin 4 adet liman ve 2 adet iskeleye yakın mesafede bulunuyor. Ceyhan OSB ye 2km mesafede bulunan Irak Petrolleri Terminali BOTAŞ ve BTC - Azerbaycan Petrolleri Terminali BİL, İSKEN, SANKO gibi makro ölçekli yatırımlar yer alan bölgenin güney sınırından otoban bağlantı yolu geçiyor. Ayrıca OSB içinden geçecek şekilde, TCDD tarafından demiryolu bağlantısı planlaması yapıldı.

 

DEVLET DESTEĞİ VE TEŞVİKLERLE CEYHAN OSB

 

Ceyhan OSB Bölge Müdürü Beyna Gürler, “Su, elektrik, telekomünikasyon, doğal gaz gibi tüm altyapı başvuru ve onay işlemleri tamamlanmış olan Ceyhan OSB’de Müteşebbis Heyetce alınan karar ile arsa metrekare birim fiyatı arsa ve temel altyapı giderleri bedeli olarak, 1 yıl süreyle 150 lira olarak belirlenmiştir” dedi.

Ceyhan Kaymakamı ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bayram Yılmaz; Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’na göre, yatırımcılara 1/4’ü peşin, kalanı 6’şar arayla 3 eşit taksitle arsa tahsisi yapacaklarını söyledi. Yılmaz, “Bölgemize yatırım yapmayı planlayan tüm yatırımcıların teşvik ve desteklerden faydalanarak en rahat şekilde yatırım gerçekleştirmesi konusunda elimizden geleni yapacağız, dedi.

CEYHAN OSB'DE YATIRIMLAR BAŞLADI